Genel

Steroidler ve Sağlık

Steroidler zaman zaman bu konuda bilgisi tam olmayan kişiler tarafından karıştırılıyor. Örneğin supplement veya besin desteği olarak görülebiliyorlar. Şunu söyleyebiliriz ki protein tozu, besin destekleri steroidlerden bağımsızdır. Steroid denilen ürünler ilaçtır. Ve takviyelerle kıyaslandıklarında daha fazla etkilidirler. Vücut geliştirme sporcuları tarafından steroidlerin kullanılmasının sebeplerinden ilki yağ yakımını artırması ve kasların hızla gelişimini sağlamasıdır. İlaçların asıl amacı bunlar olmasa da steroidlerin bu yönlerini keşfedenler bu ilaçları amacının dışında da kullanmışlardır. Dopingler çeşit çeşittir. Her birinin etki etkisi farklıdır. Yağ yakıcı ilaçlar, anabolikler, androjenikler… doping çeşitlerinden bazılarıdır. Dikkatli kullanılmaları gerektiği için steroid sipariş verilirken amacı dışında kullanılacaksa daha fazla düşünerek alınmalıdır.


Doping ve türevlerinin yan etkileri vardır. Kişiden kişiye bu yan etkiler değişkenlik gösterebilir. Dopingin anlamına türk dil kurumunun gözüyle bakalım. Spor yarışmalarından önce vücuda üstünlk vermesi amacıyla yarışmadan önce kullanılan güçlendirici doping olarak adlandırılmıştır. Steroid satın al komutu vermeden önce bu tanımı gözden geçirin. Uyarıcı ilaç olarak bahsedilen dopingler için ikinci olarak da insanın yahut hayvanın bedensel özelliklerini değiştiren uyarıcı bir ilaç vermek manasını taşıdığı da belirtilmiştir. İnsanlar egolarının okşanmasını severler. Daima en iyi olmak, birinci olmak herkesin hayalidir Tabii bunun için etik yollar en değerli olanıdır ama bazen şatlar sizi etik olmaya zorlar.

Sporcular içinde aynı durum söz konusu olabilir. Müsabaka arkadaşlarının doping aldığını bilen bir sporcu eşit şartlarda yarışabilmek için doping alıyor. Bu gibi durumlarla sık sık karşılaşıldığı için haksız rekabet olmaması adına vücuda alına steroidin tespiti için testler yapılmaktadır. Kurallar gereği spor müsabakalarında steroid kullanmak doğru değildir.


Steroid sipariş verirken bunu tamamen ne için yaptığınızı sorgulayın. Sporcu musunuz? Profesyonel misiniz? Herhangi bir sağlık probleminiz var mı? Daha önce steroid kullandınız mı? Gibi sorulara verdiğiniz cevaplar steroid kullanımında önemlidir. Rakibinize karşı üstünlük sağlamak amacıyla steroid kullanıyorsanız ve bu ilk steroid siparişiniz değilse, yan etkilerini gördüyseniz şayet tekrar düşünmelisiniz. Fizyolojik olarak steroid kullanmaya hazır değilseniz bedeninizle barışık yaşamayı öğrenmelisiniz.

Related Posts

Bir yanıt yazın