Genel

Steroidler Tüylenme Yapar Mı?

Steroid Fiyatları 2022

Anabolik steroidler, zor bir süreç olan fitness sürecini kolaylaştırmak için kullanılmaktadır. Bu özellikleri onları birçok vücut geliştime ve fitness tutkunu için çekici kılar. Vücutta kas gelişimi ve yağ yakımı gibi süreçleri daha üst seviyelere çıkarmayı sağlarlar. Bunun yanında egzersiz performansını arttırarak daha verimli antrenmanları mümkün kılarlar. Ancak konu steroidler olduğu zaman yan etkiler hakkında da düşünmek gerekir.

Steroidler birçok yan etkiye sebep olabilmektedir. Ve bununla birlikte steroid kullanımı risklidir. Kullanıcıların steroidlerden dolayı en yaygın şekilde hissettikleri problemler estetik olanlardır. Yağlı cilt, sivilce ve saç kaybı bu yaygın sorunlar arasındadır. Bunun yanında steroidler daha ciddi ve sağlığı tehdit eden problemlere yol açmıştır. Steroid kullanımı karaciğer ve kalp sağlığını kötü etkileyebilmiştir. Jinekomasti ve testislerde küçülme gibi problemler oluşturulabilmektedir. Steroid kullanımı sonucu saydıklarımız dışında birçok yan etki de ortaya çıkabilmektedir.

Peki steroidler tüylenme ve aşırı kıllanma yapar mı? Bu oldukça merak edilen bir soru çünkü fazla kıllar estetik bir problem oluşturabilir. Sonuçta kullanıcılar steroidleri daha estetik ve çekici bir vücuda sahip olmak için tercih ederler. Bu nedenle de tüylenme gibi problemler oluşmasını istemeyiz.

Steroidler Aşırı Kıllanmaya Sebep Olur Mu? Steroidler Neden Tüylenme Yapar?

Anabolik genellikle testosteron hormonunun sentetik türevleridir. Testosteron hormonunu erkeklik hormonu olarak da biliriz ve maskülen özelliklerin gelişmesi için gerekir. Erkeklerde sesin kalınlaşması  gibi cinsiyet özellikleri ergenlikte vücutlarının salgıladığı testosteron sayesinde ortaya çıkar. Bu cinsiyet özelliklerinin bazılarını şu şekilde sayabiliriz:

  • Kemik yapısında değişimler ve omuzların genişlemesi.
  • Kas kütlesinde artış ve fiziksel güç seviyelerinde yükselme.
  • Yağ ve ter bezlerinin daha çok çalışması.
  • Vücutta kıllanma.

Testosteronla bağlantılarından dolayı anabolik steroidler vücudu anabolik ve androjenik şekilde etkilerler. Anabolizma vücudun yapım sürecidir ve kas gelişimi bu süreçte gerçekleşir. Böylelikle steroid kullanımının anabolik etkileri vücutta kas kazanımının artmasına sebep olur. Steroidlerin androjenik etkileri de maskülen özelliklerin oluşmasıdır.

Bu maskülen özelliklerden biri de yukarıda belirttiğimiz gibi kıllanmadır. Aşırı ve anormal kıllanma anabolik steroid kullanımının yan etkilerinden biridir. Dolayısıyla steroidler kıllanma yapabilmekte. İstenmeyen tüylere sebep olmakta.

Bu durumun temel sebebi de steroidlerin vücutta androjenik etkilere sahip olmasıdır. Bu androjenik etkiler kimi zaman faydalı olmasına rağmen kıllanma durumunda estetiği bozmuştur. Kimi kullanıcılar için bu durum sorun olsa da kimi kullanıcı için önemli değildir. Ancak özellikle kadın steroid kullanıcılarının hiç istemedikleri bir durum olabilir. Peki kadınlarda da steroid kullanımı aynı probleme sebep olabilir mi?

Kadın Kullanıcılarda Steroid Kullanımı İle İstenmeyen Tüyler Artar Mı?

Steroid kullanımı kullanıcıdan kullanıcıya farklı etkiler oluşturabilir. Aynı şekilde yan etkiler de kişiden kişiye değişebilir. Ancak istenmeyen tüylerin artması kadınlarda da mümkündür. Dolayısıyla steroid kullanımı kadın kullanıcılarda da kıllanmaya sebep olabilir.

Bir yanıt yazın