Genel

Steroidin Minimum Kullanım Yaşı Kaç Olmalıdır?

Steroidin Minimum Kullanım Yaşı Kaç Olmalıdır?

Anabolik steroid kullanımları, tıbbi ya da sporcular tarafından yasadışı olarak yapılabilmektedir. Tıbbi olarak kullanımlar, erkek ve kadınlarda hormona bağlı tedavilerde kullanılmaktadır. Sporcular ise kas gelişimlerinin hızlandırılması ve kas hacminin artırılması için kullanıyor. Steroidin minimum kullanım yaşı dünya genelinde 21 olarak belirlenmiş ve bu yaştan küçük olanların kullanımı tavsiye edilmemektedir.


Tıbbi Steroid Kullanımı


Steroid kullanımları, tıbbı olarak, doktor tavsiyesi ve reçete ile yapılmaktadır. Tıbbi kullanımlarda, tedavi edilecek hastalık durumuna göre minimum yaş türü değişebilmektedir. Erkeklerde, geç ergenlik, testislerde büyümeme gibi sorunların tedavisi için kullanılmaktadır. Bu durumlarda 21 yaş sınırı aranmamakta ve doktor kontrolünde kısa süreli kullanım yapılabilmektedir. Tıbbi olarak kullanıldığı alanlar, astım, bronşit, lupus, kemik erimesi, sedef hastalığı gibi sağlık sorunlarıdır.


Neden Yaş Sınırı Var?


Anabolik steroid çeşitleri, hormon içeriklidir ve testosteron, kas gelişimini artırıcı etkiye sahiptir. Erkeklerde, vücut ve kemik gelişimi 21 yaşına kadar devam etmektedir. Anabolik steroid kullanılmaya başlandığında, kemik gelişimi duracaktır. Vücudun doğal gelişimini tamamlayabilmesi ve kullanılan steroidlerin, olumsuz etki göstermemesi için minimum yaş sınırı belirlenmiş ve bu sınıra göre kullanım önerilmektedir. Küçük yaşlardaki sporcular kullanmaya başladıklarında, boylarının kısa kalmasına ve kemik büyümesinin durmasına neden olabilecektir.


Steroidlerin Avantajları


Steroid kullanmaya karar veren sporcular, cinsiyetlerine göre farklı faydalar görebilecektir. Steroid kullanımı, kişinin yaşına, cinsiyetine ve vücut yağ oranına göre özel olarak belirlenmektedir. Kullanmak isteyenler, bazı testleri yaptırarak, hangi steroid türünü ne kadar süre kullanabileceklerini öğrenmelidir. Steroidlerin avantajı, amaca uygun bilinçli kullanıldığında görülebilecektir. Sporcular, kas gelişimlerinin üst düzeye çıkartarak, performanslarının artmasını sağlayabileceklerdir.


Neden Steroid Kullanılır?


Profesyonel olarak spor yapan kişiler, yağ yakma işlemini hızlandırarak, istedikleri kas kütlesine sahip olabilmek için steroid kullanımı yapmaktadır. Kullanım süresi, cinsiyete ve kişinin vücut yağ oranına göre değişmektedir. Bayanlarda, 3 haftalık kullanım programları ile düzenli kullanılabilmekte ve ihtiyaca göre kullanım süresi 6 haftaya kadar çıkartılabilecektir. Siteyi ziyaret edenler tüm steroid çeşitleri hakkında bilgi alabilirken, online sipariş oluşturarak, istedikleri ürünleri kolay ödeme seçenekleri ile sahip olabiliyor.


 

Bir yanıt yazın