Genel

Steroid Vücutta Çatlaklara Neden Olur Mu?

Steroid Vücutta Çatlaklara Neden Olur Mu?

Ciltte oluşan çatlakların bazı sebepleri olabiliyor. Özellikle vücut gelişiminde kullanılan steroidin çatlaklara neden olup olmadığı merak edilmektedir. Cildin yapısında elastin adı verilen ve esneklik kazandıran bir protein bulunur. Normal ciltlerde bu oran %4 olarak bilinmektedir. Elastin liflerinin hasar görmesi sonucu ortaya çatlaklar meydana gelir.

Cildin gerilmesi sonucu oluşan bu rahatsızlık kişiyi önemli ölçüde huzursuz hissettirir. Hızlı kilo kaybı ve kilo almak gibi durumlarda ortaya çıkar. Steroid kullanımında düzenli programlarla yavaş bir şekilde istenilen vücuda sahip olunur. Programlarla vücut yapısı korunur ve çatlak oluşmaz. Hormonların büyük ölçüde çatlaklara sebep olduğu bilinmektedir. Peki, steroid vücutta çatlaklara neden olur mu?

Steroid Kullanımının Çatlaklara Etkisi

Steroid kullanımının çatlaklara olumsuz etkileri yoktur. İstenilen ölçüde alınan kürler ile vücut ihtiyacı olan kas kütlesine sahip olur. Hasarın oluşmaması adına düşük dozlarda kür programları, beslenme ile desteklenir. Bunun sonucunda ortaya çıkan etki vücudun ihtiyaç duyduğu yağ oranına ve kasa sahip olması hedeflenir.

Cilt Çatlaklarında Kilo Alma ve Steroid Kullanımı

Vücut geliştirme ve spor adına kullanımında, beslenme programlarında ihtiyaç duyulan protein, karbonhidrat ve kalori alınır. Aynı oranda alınan bu besinler ile vücut eşit olarak gelişir. Büyüme ve gelişme aşamasında hızlı bir kilo alımı ya da kaybı söz konusu olmaz. Bu nedenle hızlı kilo kaybında ya da kilo alımında ortaya çıkan çatlaklar oluşmaz. Aynı zamanda spor yapılarak vücudun desteklenmesi, vücudun yapısını daha sağlam hale getireceğinden sarkma, çatlak gibi problemler oluşmaz.

Steroid Kullanımında Çatlak Oluşmaması İçin Ne Yapılmalı?

Steroid kullanırken çatlak oluşumunu azaltmak adına yapılması gereken bazı uygulamalar vardır. Bu aslında spor yapan kişilerinde uyması gereken kurallardır. Özellikle sporcuların düzenli yaptıkları sporları bırakmaları, vücudun gevşemesi akabinde sağlıksız, hızlı kilo alımı ile vücut yapısı bozulur.

Sahip olunan vücut yapısını bozmamak ve onu korumak önemlidir. Dolayısıyla steroid ile vücudunu destekleyen kişilerin beslenme düzenine, sporuna ve steroid kullanımına belirli aralıkla devam etmesi, mevcut vücut indeksini korumak adına önemlidir. Düzenli program bir yaşam tarzı olarak belirlenmelidir.

Related Posts

Bir yanıt yazın