Genel

Steroid Tansiyonu Etkiler Mi?

Steroid

Vücut geliştirme, daha çekici bir vücuda sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği bir spordur. Bu hedeflerine ulaşabilmek için bu kişiler uzun süreler boyunca büyük emek harcar. Etkili bir antrenman rutini uygulamanın yanında beslenme programlarına da dikkat ederler. Ancak kimi zaman doğal yollarla elde ettikleri kas kazanımları yeterli gelmez. Bu durumda da bazı sporcular steroid satın al işlemini uygulayarak steroid kullanımına başlar. Steroidlerin güçlü anabolik etkileri ile fitness sürecinden aldıkları verimi arttırırlar. Fakat steroidlerin özellikle tansiyon üzerindeki yan etkileri büyük merak konusudur. Peki steroid kullanımı tansiyonu kötü yönde etkiler mi? Gelin birlikte bu merak ettiğiniz konuyu inceleyelim.

Anabolik steroidlerin vücutta çok büyük etkileri olduğunu kimse inkar edemez. Vücuttaki bu etkileri kas ve güç kazanmayı üst seviyelere çıkarır. Doğal yollarla erişmek mümkün olmayan fiziksel bir görünüşe ulaşmayı sağlar. Ancak anabolik steroidlerin olumsuz etkileri de olası faydaları kadar güçlüdür. Steroidler genellikle saç kaybı ve sivilce problemleri gibi sorunlara yol açar. Bu estetik yan etkilere ek olarak steroidler daha ciddi problemler de oluşturabilir. Steroid kullanımının yan etkileri sebebiyle bilgili ve deneyimli kişilerin kullanması gerekir. Aynı zamanda steroidler kullanmadan önce bu konuyu doktorla görüşmek de lazımdır. Steroidlerin ciddi yan etkileri arasında yüksek tansiyon gibi sorunlar da vardır. Dolayısıyla steroidler tansiyonu etkiler mi sorusunun cevabı basittir. Evet, steroidler tansiyonu etkileyebilmektedir.

Anabolik Steroidler ve Tansiyon Problemleri

Steroid ürünleri genellikle testosteron hormonunun sentetik türevleridir. Doğal olarak vücutta bulunması imkansız yükseklikte sentetik hormon içerirler. Güçlü faydalarının ve yan etkilerinin sebebi tam olarak budur. Bu yan etkilerden biri steroidlerin tansiyon üzerinde etkileridir. Uzmanlar bu etkilerin sebepleri üzerinde birçok çalışma yapmışlardır. Bazı çalışmalara göre steroidler vücutta sodyum tutumunu arttırdığı için tansiyon üzerindeki etkileri oluşur. Bu durumun diğer bir sebebi de vücutta epinefrin ve nörepinefrin düzeylerinin artması olabilmektedir. Bahsettiğimiz hormonlar damarların kasılmasını sağlar. Uzun süre bu hormonların yüksek seviyede olması da bu sebeple tansiyon problemleri oluşturabilir. Sebebi ne olursa olsun, steroid kullanımının tansiyona etkileri olduğu bir gerçektir. Bu nedenle steroid kullanımını dikkatli şekilde uygulamak şarttır. Ayrıca steroidler kullanırken yüksek tansiyondan korunmak için bazı adımlar atılabilir.

Anabolik Steroid Kullanırken Yüksek Tansiyondan Nasıl Korunuruz?

Öncelikle steroid kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla görüşmeniz iyi bir fikirdir. Bunun yanında anabolik steroidler alırken sodyum tüketiminize dikkat etmelisiniz. Ayrıca uzun kürler yapmak yan etki oluşması ihtimalini arttırabilir. Mümkün olan en düşük dozlarla ve kısa süreli kürlerle yan etki ihtimalini azaltın. Bunun yanında stresten ve zararlı alışkanlıklardan uzak durun. Daha sağlıklı bir yaşam stilini tercih edin. Dinlenmek ve rahatlamak için kendinize zaman ayırın. Anabolik steroid ürünlerini doğru şekilde kullanarak tehlikeli yan etkilerden kaçının. Kaliteli anabolik steroid ürünlerine sitemizden steroid sipariş ederek ulaşın. Sağlığınıza gereken önemi göstererek yüksek tansiyon gibi yan etkileri azaltmayı unutmayın.

Related Posts

Bir yanıt yazın