Genel

Steroid Satın Al: Sporcu Diyeti Nedir?

Steroid satın al: Sporcu diyeti, spor yapan bireylerin sağlığının korunması, dikkat yeteneğinin iyi olması, dayanıklılığının artması için son derece önemlidir. Besin ve enerji ihtiyacı, yapılan spor dalına, cinsiyete, yaşa, kiloya ve boya göre farklılık gösterir. Sporcu diyeti ile temel amaç; sporcu performansının arttırılması ve sağlığının korunması olmalıdır. İyi ve yeterli düzeyde beslenen bir sporcunun performansı gerekmektedir. Kötü beslenen bir sporcuya göre daha yüksek olurken, vücut ağırlığı istenilen düzeye daha kolay gelebilmektedir.

Sporcu diyeti yeteri kadar sıvı ile gerekli olan enerji alımını içermelidir. İnsan vücudu egzersiz esnasında dinlenme anına göre çok daha fazla kalori yakar. Dolayısıyla sporcuların besin ve enerji ihtiyacı spor yapmayan kişiye göre daha yüksektir. Ayrıca steroid satın al ile enerji sağlanabilmektedir.

Sporcu diyeti, karbonhidrat açısından zengin, protein açısından normal ve yağ içeriği olarak normalin altında yer almalıdır. Spor yapan kişilerin sıvı kaybı normal insanlara göre daha fazla olduğu için tüketilen sıvı miktarı arttırılmalıdır. Genel olarak bakıldığında sporcuların alması gereken günlük kalori ihtiyacı 2000 ile 5000 kalori arasında olmalıdır. Her sporcunun tüketmesi gereken kalori miktarı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. 

Steroid Satın Al: Sporcuların Vücut Yağ Oranı Düşük Olmalı

Sporcunun vücut ağırlığı, spor dalındaki başarısını, dayanıklılığını, sıvı kütlesini, vücudundaki yağ miktarını etkiler. Sporla uğraşan kişilerin yalnızca kilosuyla değerlendirilmesi doğru bir davranış değildir. Kas kütlesinin ve yağ miktarının da değerlendirilmesi ve ölçülmesi gerekir. Örneğin halter ve vücut geliştirme gibi spor dallarıyla uğraşan bir kişinin vücut ağırlığı fazla görülebilir. Bunun sebebi ise vücuttaki yağ miktarının normal olmasına karşılık kas kütlesinin daha fazla olmasından kaynaklanır.

Vücut endeksinde etkili olan yağ oranı yapılan spor dalına ve cinsiyete göre farklılık gösterir. Örneğin basketbol ile uğraşan bir sporcunun vücut yağ oranı yüzde 15, vücut geliştirme ile uğraşan erkek bir sporcunun yağ oranı yüzde 6 olabilir. Bu oran kadın sporcularda yüzde 20’ye kadar yükselebilmektedir. Profesyonel anlamda spor yapan kişilerin vücudundaki yağ oranı minimum kadınlarda yüzde 12 erkeklerde ise yüzde 5 olmalıdır. 

Kilo Vermek İsteyen Sporcular Nelere Dikkat Etmeli?

Amatör ya da profesyonel olarak spor yapan kişilerin bazen kilo verme konusunda zorlandığı bilinmektedir. Bunun için farklı diyet programlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Kilo vermek isteyen sporcuların dikkat etmesi gereken hususlar ise şu şekildedir;

  • Günlük alınan kalori miktarı yüzde 10 ile 20 azaltılmalıdır ve haftada maksimum 1 kg kilo kaybı hedeflenmelidir. 
  • Günlük besin ihtiyacı, kişiye özel hazırlanmış beslenme programları ile karşılanmalıdır. 
  • Beyaz ekmek yerine çavdar, kepek ve tam buğday gibi ekmek çeşitlerinin tüketilmesine ağırlık verilmeli. 
  • Yağsız et, balık, tavuk tüketimi tercih edilmektedir. Yağ oranı az süt ve süt ürünleri tüketilmesi gerekmektedir.
  • Normal bir kişinin aksine sporla uğraşan bir bireyin günlük sıvı tüketimini mutlaka arttırması gerekir. 
  • Günlük 3 ana, 3 ara olmak üzere toplam 6 öğün yapılmalıdır. Öğün aralıkları 3 saati geçmeyecek şekilde ayarlanmalı. Düzenli beslenme ve öğün atlamamaya özen gösterilmeli.

Steroid Satın Al: Sporcu Diyeti Nasıl Olmalı?

Kilo kaybı, halsizlik ve yorgunluk gibi sorunlarla karşılaşılmaması için günlük yakılan enerji kadar vücudun kalori ihtiyacı vardır. Sporcu diyeti de bu doğrultuda hazırlanır. Sporcu diyeti programı ile gerekli olan protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral, yağ gibi değerler vücuda besinler aracılığıyla girmektedir. Dolayısıyla karbonhidrat tüketimi yağ ve proteine göre daha fazla olmalıdır. 

Kas gelişimine katkıda bulunan en önemli besin grubu protein ve aminoasitten oluşmaktadır. Protein içerikli besinler özellikle spora başlanılan 4 haftadan sonra kas gelişimi açısında oldukça önemlidir. Bu süre zarfında vücut için gerekli olan protein ihtiyacı doğal yöntemlerle yani besinlerden karşılanmalıdır. Kas yapmak isteyen sporcuların kaliteli protein içeren ürünler tüketmesi gerekir.

Yumurta, kurubaklagiller, yağsız et, tavuk, balık, yoğurt ve süt ürünleri protein açısından son derece zengin olan besinler arasında yer alır. Protein kaynağı olarak bilinen yumurta, kahvaltı öğünlerinde mutlaka tüketilmelidir. Aşırı oranda protein tüketimi vücuttaki kas miktarının da aynı oranda artacağı anlamına gelmez. Protein tüketimi yüksek olduğunda bu durum karaciğer ve böbrek için fazladan yük oluşturur, ayrıca beklenmedik rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olur.

Sporcunun fazla olan yağ kütlesini minimum seviyeye indirmesi ve kas gelişimini tamamlaması için uygun bir sporcu diyeti programına ihtiyacı vardır. Protein, karbonhidrat ve yağ gibi vücudun ihtiyaç duyduğu besin kaynakları yeterli düzeyde tüketilmelidir. Fazladan tüketilen ürünler vücuda yarardan çok zarar verir.

Yağ Yakımı Nasıl Yapılmaktadır?

Diyet programı boyunca alınan karbonhidrat oranı normalden biraz fazla, yağ ve protein oranı ise normal oranda alınmalıdır. İhtiyaç dışında tüketilen protein doğrudan kaslara etki etmez aksine vücudun dengesini bozabilmektedir. Aşırı protein almak yerine kaliteli protein içeren ürünlerin tüketilmesi daha faydalıdır.  

Yağ yakımı, yapılan egzersizin süresine ve performansa göre değişiklik gösterir. Antrenman sırasında hemen yorulmamak. Kan şekerinin hızla düşmesinin önüne geçmek ve gerekli olan enerjiyi alabilmek için spordan en az 2 saat önce zengin karbonhidrat tüketimine ağırlık verilebilir.

Tüketilen miktar sporcunun beslenme alışkanlığına ve fiziksel özelliğine göre değişebilmektedir. Fakat yapılan araştırmalar neticesinde sporcu diyeti yapan kişilerin spordan önce 200 ile 300 gram karbonhidrat tüketiminin performans artışı sağladığı bilinmektedir. 

Doğru sporcu beslenmesini uygulayan bir kişinin antrenman verimliliği yüksek, performansı kalıcı olur. Konsantrasyon ve irade gibi konularda da doğru beslenmenin önemi oldukça fazladır. Sağlıklı beslenme programı her insana fayda sağladığı gibi sporla uğraşan kişilerin devamlılığı açısından da gereklidir. Bununla birlikte sakatlıktan korunma, yaşanan sakatlıkların iyileşmesinde de sağlıklı beslenme programlarının etkisi görülmektedir.

Steroid Satın Al: Doğru Beslenme Programı Nasıl Olmalı?

Her insanda olduğu gibi bir sporcu için de beslenme programı hazırlanacağı zaman detaylı araştırma yapılmalıdır. Sporcunun günlük alması gereken kalori miktarı, metabolizma hızı, günlük besin ihtiyacı, yapılan antrenman programına bağlı olarak değerlendirilmeli. Buna uygun olarak sporcu için beslenme alışkanlığı oluşturulmalıdır. Sporcu diyetine bağlı olmayan kişilerin istediği sonuca ulaşması pekte mümkün değildir.

Sporcu diyetinde amaç sadece ideal kiloya ulaşmak ve bunu muhafaza etmek değil. Yağ yakımı, dayanıklılık, kondisyon gibi faktörlerin de gelişme göstermesi önemlidir. Günün büyük bir kısmını sporla geçiren kişilerin mutlaka bir diyet programına ihtiyacı vardır. Profesyonel olarak spor yapan kişilerin ise diyetisyen kontrolünde hareket etmesi gerekmektedir.

Aksi takdirde yanlış beslenme programları geri dönüşü mümkün olmayan sağlık problemlerini de beraberinde getirebilmektedir. Ayrıca bir an önce kas kütlemi arttırayım, vücudumu hemen geliştireyim gibi düşüncelerden uzak durulması gerekmektedir. Çünkü kas kütleleri hemen bir anda ortaya çıkmaz. Bunun için ciddi bir süreç ve emek verilmesi gerekir. 

Sporcuların beslenme alışkanlığı, mineral yönünden son derece zengin olmalıdır. Diyet sürecini başarılı bir şekilde yürüten sporcular ise steroid içerikli ürünler tüketerek daha iyi seviyeye ulaşabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra sporcu beslenmesindeki en önemli hususlardan biri sıvı tüketimidir. Antrenman esnasında sürekli terlendiği için su tüketimi vücut için olmazsa olmaz bir faktördür. Son olarak steroid satın al siparişini site üzerinden verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın