Genel

Steroid satın al: Spor yaparken steroid ürünler alınır mı?

Anabolik steroidler her dönem tartışmanın baş mimarıdır. Steroid satın al işlemine kart verirken insanların kafasını kurcalar. Elbette anabolikler sonuna kadar övgüyü hak etmez. Ancak vücut geliştirme sporunun bir gerçeğidir. 

Büyük lig beyzbolunu rahatsız eden steroid skandallarından, halterciler ve vücut geliştiriciler arasındaki steroid yan etkilerini duymuşsunuzdur. Bu tür çevreleyen haberlere kadar, steroid kullanmak iyi bir üne sahip değildir.

Tıbbi gözetim altında belirli steroidleri küçük miktarlarda kullanmanın size zarar vermeyeceği doğrudur. Bununla birlikte, uzun süre büyük miktarlarda anabolik steroid kullanmak size gerçekten zarar verebilir.

Steroidlerin ne olduğuna, ne için kullanıldığına (hem yasal hem de yasadışı olarak) ve size aynı sonuçları verecek steroidlere güvenli alternatifler nasıl bulacağınıza bakalım. Bu steroid satın al işlemi için kafanızda fikir edinmenize yardım olabilmektedir.

Steroid satın al: Anabolik steroidler nelerdir?

Teknik olarak adlandırılan steroidler bir tür yapay testosterondur. Vücudunuzun doğal testosteron seviyelerini değiştirmek veya eklemek için ek olarak alınabilirler.

Testosteron (T), tipik olarak erkek vücudu ile ilişkili bir hormondur. Ortalama bir erkeğin vücudunda bu hormonun desilitresi (ng/dL) başına yaklaşık 300 ila 1.000 nanogram vardır.

Testosteronun en çok ergenlik döneminde erkek vücudunda değişikliklere neden olarak sesi daha kalın ve vücudu daha kıllı hale getirmesiyle bilinir. Ayrıca testislerde sperm üretimini arttırır.

Steroid kullanımı gibi normalden daha yüksek testosteron seviyelerine sahip olmak, aşağıdakileri desteklemek için kullanılan proteinlerin oluşturulmasına yardımcı olabilir:

  • kas geliştirme
  • saç uzaması
  • cinsel işlevler
  • kemik yoğunluğu

Bu yüzden steroidler vücut geliştiriciler gibi atletlerle ilişkilendirilir. Ne kadar çok anabolik steroid alırsanız, sahip olduğunuz güç ve kas büyümesi için o kadar fazla potansiyele sahip olduğunuz düşünülmektedir. Bu nedenle bunların performans arttırıcı ilaçlar (PED’ler) olarak anıldığını duyabilirsiniz.

Steroid nedir?

Steroidler, tümü benzer bir yapıya sahip olan ve vücuttaki hormon reseptörlerine bağlanan bir bileşik sınıfıdır. Anabolik steroidler androjen reseptörlerine bağlanırken, kortikosteroidler glukokortikoid reseptörlerine bağlanarak vücut üzerinde farklı etkilere yol açar. Bu bilgiler steroid satın al işleminden önce önemli sayılmaktadır.

Vücut doğal olarak, kemik ve kas kütlesini ve yağ dağılımını, ayrıca cinsel dürtü (libido) ve kırmızı kan hücresi üretimini düzenleyen bir anabolik steroid olan testosteron üretir. Vücut ayrıca doğal olarak bir kortikosteroid olan kortizol üretir. Kortizol, glukokortikosteroid reseptörüne bağlandığında, inflamasyonu ve bağışıklık tepkilerini baskılayan bir metabolik yolu aktive eder.

Bazıları yasal ilaçlar olan ve bazıları olmayan sentetik olarak üretilmiş birçok anabolik ve kortikosteroid bileşiği de vardır. Steroid satın al için internet üzerinden şansınızı deneyebilirsiniz.

Steroid satın al: Ne için kullanılır?

Testosteronun reçeteli kullanımı erkeklerde hipogonadizmi tedavi etmek veya HIV enfeksiyonuna bağlı kas kaybını önlemek için kullanılabilir. Gecikmiş ergenlik başlangıcı veya genetik bir anormallik teşhisi konan bazı genç erkeklerde, büyüme ve gelişmeyi başlatmak için bazen testosteron enjeksiyonları reçete edilir.

Kortikoidler genellikle iltihabı ve alerjik reaksiyonları azaltmak için reçete edilir. Zehirli sarmaşık döküntülerini veya kontakt dermatiti tedavi etmek için cilde kortikosteroid kremler uygulanabilirken, hap şeklindeki kortikosteroidler alerjilerin yanı sıra lupus veya romatoid artrit gibi otoimmün bozuklukları tedavi etmek için alınabilir. İnhale kortikosteroidler astımın tedavisinde etkilidir ve eklemlere kortikosteroid enjeksiyonları spor yaralanmaları veya artrit ile ilgili iltihabı tedavi edebilir.

Steroid satın al: Anabolik için daha fazlası

Anabolik steroid kötüye kullanımının büyük bir kısmı sporcu olmayan halterciler tarafından açıklansa da, profesyonel ve olimpik sporcular tarafından performansı artırmak veya rekabette hile (“doping”) için ara sıra steroid kullanımı, steroid kötüye kullanımı konusunda farkındalığı artırmak için en iyisini yaptı. 

Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA), dünya çapındaki spor organizasyonları ve hükümetler arasında sürekli olarak anti-doping politikaları uygulamak için 1999 yılında kuruldu. Uyumlu olmayan kuruluşlar, etkinlik iptali, WADA fonunun kaybı veya etkinliklere ev sahipliği yapamama gibi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir.

Sporcular veya ebeveynleri ‘steroid’ kelimesini duyduklarında, yalnızca sporun bütünlüğünü bozmakla kalmayıp aynı zamanda özellikle genç sporcular için aşırı sağlık riskleri ile gelen kas geliştirici, performans arttırıcı bir ilaç hayal edebilirler.

Bununla birlikte, steroidler söz konusu olduğunda, bu açıklama denklemin yalnızca bir parçasıdır. Aslında farklı kullanımları, yan etkileri ve performans arttırıcı nitelikleri olan anabolik steroidler ve kortiko steroidler de dahil olmak üzere birden fazla steroid sınıfı vardır.

ABD Dopingle Mücadele Ajansı’nın İlaç Referansı ve Takviyeleri Özel Danışmanı Amy Eichner, kortikosteroidler ve anabolik steroidler arasındaki fark da dahil olmak üzere steroidler hakkında bilmeniz gereken beş şeyi açıklıyor.

Steroidler neden sporda performans artırıcı ilaç olarak kabul edilir?

Anabolik steroidler, kas kütlesi ve gücü üzerinde çok derin, uzun vadeli (birkaç ay) etkileri olduğu için performans arttırıcıdır. Anabolik steroid kullanan sporcular, kullanmayı bıraktıktan çok sonra bile etkilerinden fayda görürler. Bu nedenle, dopingle mücadele kurallarına tabi olan sporcular tarafından müsabaka sırasında ve sezon dışında her zaman anabolik steroidler yasaktır.

Kortikosteroidler daha hızlı performans arttırıcı faydalar sunar. Kas veya oral kortikosteroidlere enjeksiyonlar, genellikle aşırı eforla ortaya çıkan ağrı ve iltihabı azaltır. Sporcular, kortikosteroidlerin aşırı eforun acısını bastırmalarına yardımcı olduğunu ve bir sonraki olay için daha hızlı iyileşmelerini sağladığını bildirmiştir. Kortikosteroidlerin faydaları oldukça hızlı bir şekilde yıpranır, bu yüzden yalnızca yarışmalarda yasaklanmalarının nedeni budur.

Steroid satın al: Sporda kullanılması

Sporda yaygın olarak steroid olarak adlandırılan ilaçlar, anabolik-androjenik steroidler (AAS) veya sadece anabolik steroidler olarak daha doğru bir şekilde sınıflandırılır . Bunlar, testosterona yapısal olarak benzeyen ve aynı derecede etkili çalışan testosteron ve sentetik versiyonlar gibi doğal steroidleri içerir. Her ikisi de reçeteyle alınabilir ve erkeklerde ve kadınlarda testosteron eksikliği (hipogonadizm) ile ilişkili çeşitli durumları tedavi etmek için kullanılır.

Sporda steroid

Anabolik steroidlere bazen atletler ve vücut geliştiriciler tarafından kas, dayanıklılık ve güç oluşturmak için tıbbi olmayan amaçlarla erişilir. Bu türün kullanımı yasa dışıdır ve çoğu spor organizasyonu tarafından yasaklanmıştır.1Yine de, ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğine dair kanıtlara rağmen bunları yasadışı olarak kullanmaya devam eden sporcular var.

Spor yapmak, gençlerin fiziksel olarak aktif olmaları, arkadaş edinmeleri ve eğlenmeleri için harika bir yoldur. Spor ayrıca disiplin ve azim gibi önemli yaşam becerilerinin geliştirilmesine de yardımcı olabilir. Ancak bazı genç sporcular için bir takım oluşturma. Rekabet avantajı elde etme baskısı, anabolik-androjenik steroidler gibi yasaklı maddelerin kullanımına yol açabilir. Bu performans arttırıcı ilaçlar en yaygın olarak futbol, beyzbol ve lakros oynayan erkek sporcular tarafından kullanılır. Diğer sporlara katılan erkekler ve kadın sporcular da bazen bunları kullanır. 

Atletik performansı artırmak için steroid kullanmak hile olarak kabul edilir. Sporcuların cezalandırılmasına veya spor yapmaktan men edilmesine yol açabilir. Daha da önemlisi, performans arttırıcı steroidlerin kullanılması ciddi, uzun vadeli sağlık sonuçları doğurabilir.

Performans arttırıcı steroidler nelerdir?

“Anabolik-androjenik steroidler”, bazı sporcuların rakiplerine karşı haksız bir avantaj elde etmek amacıyla yasadışı olarak kullandıkları ilaçlar için kullanılan tıbbi terimdir. Örnekler şunları içerir:

  • testosteron
  • metiltestosteron
  • androstenedion
  • danazol 

Testosteron gibi performans arttırıcı steroidlerin kullanılmasına bazen “doping” veya “meyve suyu sıkma” denir. Steroid satın al seçeneği ile birlikte daha birçok ürün alınabilmektedir.

Related Posts

Bir yanıt yazın