Genel

Steroid Kullananların Beslenme Düzeni Hakkında

Steroid Kullananların Beslenme Düzeni Hakkında

Steroid kullanımında önemli olan bazı etmenler vardır. Bunlar arasında beslenme düzeni en önemli görevi oluşturuyor. Steroid kullanım etkilerini olumlu olması adına özel beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Bunlar arasında; protein alımı, karbonhidrat, kalori, düzenli beslenme gibi önemli faktörler vardır. Şimdi sizlere steroid kullananların beslenme düzeni hakkında bilgi verelim.

Steroid Kullanımında Protein Alımı

Kilo alma konusunda etkili olan steroid kullanımı sonrasında kilo, protein ile aynı eş değerde alınmalıdır. Protein özellikle vücut gelişiminde, yeni kas dokularının oluşması adına etkin bir role sahiptir. Protein çeşitleri bu konuda önemlidir. Hayvansal proteinler, steroid kullanımında tercih edilmesi gereken protein çeşididir. Proteinin yeterli ve düzenli alınması kas hücrelerine denge sağlar. Bu denge pozitif nitrojendir. Hayvansal gıdalar arasında; kümes hayvanları, et ve balık ürünleri önem kazanır.

Steroid Kullanımında Karbonhidrat Alımı

Spor esnasında büyük oranda yağ yakılır. Karbonhidratlı besinler bu esnada enerji sağlar ve yağ yakımında büyük bir etkiye sahip olur. Karbonhidrat beslenmesinde tam tahıllı, pirinç ya da yulaf ağırlıklı ekmekler tercih edilmelidir. Gün içerisinde 800–900 gr karbonhidrat tüketimi yeterlidir. Gün içerisinde bu besinlerden 3200–3600 kcal elde edilir.

Steroid Kullanımında Kalori Alımı

Vücut gelişimi, spor gibi alanlarda kullanılan steroid sonrası, kişinin 2000–3000 kcal kadar kalori ihtiyacı olur. Bu kalori ise sadece tatlı, salata, patates ya da biftek türü besinlerden elde edilir. Günlük bu oran 5000 kcal olarak belirlenebilir.

Steroid Kullananların Beslenme Düzeni Hakkında
Steroid Kullananların Beslenme Düzeni Hakkında

Steroid Kullanımında Düzenli Beslenme

Steroid kullanımı sonrası düzenli beslenmek önemlidir. Belirli bir beslenme programı belirlenerek saatlerine uyulmalıdır. Aynı zamanda öğünler atlanmadan, programa harfiyen uyulmalıdır. Beslenme düzeni 5–6 öğün olarak düzenlenmelidir. Düzenli beslenmek tanımı her öğünün saati olması ve bu saatlerde beslenmenin muhakkak olmasıdır.

Günlük koşturmada beslenme düzeni oldukça önemlidir. Bu nedenle steroid kullanımına başlama kararı aldıysanız, beslenme alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirmelisiniz. Alınması gereken besin tam saatinde alınmalı ve steroid faydalı hale gelmelidir. Olumlu sonuç için tıbbi ilaç kullanımı gibi steroid alımına ve beslenme düzenine aynı şekilde uyulması oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın