Genel

Steroid Kortizon ile Nasıl İlişkilendirilir?

Steroid Kortizon

Anabolik steroid ile birlikte içindeki ürünler merak edilmektedir. Tüketiciler bir ürün aldıklarında genellikle içinde ne olduklarına bakar. Protein, yağ oranı, karbonhidrat gibi değerler önemlidir. Aynı zamanda ürünü olgun hale getirebilmek için kullanılan maddelerde öne taşımaktadır. Bunu steroid içinde söylemek mümkündür. Son zamanlarda steroid kortizon ikilisi sıklıkla duyulmaktadır. İkisinin beraber anılması kafa karışıklığına neden olmaktadır. Şimdi isterseniz bununla ilgili genel bir bilgilendirme yapalım.

Kortizon, bir steroid olarak bilinmesi oldukça doğaldır. Aslında kortikosteroid olarak da geçmektedir. Bu bir hormon yapısındadır. Vücudumuzda doğal yapının korunmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda doğal savunma içerisinde tepkimeleri düşürme, alerjik reaksiyonlar ve şişme gibi semptomların azalmasına doğrudan katkı sağlar. Bununla birlikte kortizonlar ilaç şeklinde de verilmektedir. Tıp alanında rahatsızlık duyulan tedaviler için kullanılmaktadır. İnsanların şikayetleri üzere tedavi amaçlı da kortizona başvurulur.

Kortikosteroid hormonu olduğu için amatör ve profesyonel sporcularında ilgisini çekmiştir. Bir nevi steroid maddesi içermesi nedeniyle kullanıma zamanla açılmıştır. Özellikle de bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi sporcular için adeta ilaç gibi olmaktadır. Diğer bir önemli detay ise kortizonların iştah artırıcı yanının olmasıdır. Steroid kortizon bu yüzden ilişkilendirilmektedir. Olumlu etkiler görüldüğü için steroid sipariş verenlerden görüldüğü bilinmektedir.

Steroid Kortizon Aynı Ürünler Midir?

Aslında steroid kortizon beraber anlamda içerir. Bazı doktor veya hekimler steroidleri kortizon direkt isimlendirilir. Bu kullanım aslında yanlış değildir. Steroidin birden fazla isimle karşımıza çıkması bazen karışıklığa neden olabilmektedir. Ancak içeriğini bildikten sonra herhangi bir problem olmaz. Kortikosteroidler, böbrek üstünde bulunan bezlerde salgılanan hormonlardır. Yani kortizole benzer yapıda çalışan birer steroid ilacıdır. Birden fazla çeşidi geliştirildiği için farklı şekillerde de bilinmektedir.

Related Posts

Bir yanıt yazın