Genel

Steroid Hangi İlaçlarda Bulunur?

Steroid Hangi İlaçlarda Bulunur?

Steroid ilaçların kullanılmasında etkili olduğu birçok hastalık bulunmaktadır. Steroid ilaçlar çoğunlukla kortizol içerikli ilaçları kapsıyor. İnflamasyon önleyici ilaçlar arasında yer alan steroid ilaçlar günümüzde birçok ilaçta bulunmaktadır. Hastalıkların tedavisinde farklı içeriklere sahip steroidli ilaçlar kullanılmaktadır. Peki, steroid hangi ilaçlarda bulunur?

Steroid Türleri

Steroid türlerine göre birbirinden farklı ilaçlarda yer alır. Kan basıncını düzenleyen Mineralokortikoidler, immünosupresyonu içerikli Glukokortikoidler, östrojen dengeleyen ilaçlarda, gebeliği koruyan ve rahimdeki döngüsel farklılıkları düzenleyen Progestojenler gibi farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Steroid ve Hastalıklar

Steroidin iltihaplı hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Böbreküstü bezlerde üretilen bu hormon, sentetik olarak üretilir. Birçok hastalık tedavisinde ise başarılı sonuçlar alınır. Psikolojik rahatsızlıklar, enfeksiyon, iltihap, kemik erimesi ve daha birçok hastalıkla kullanılan, ilaçların içeriğinde yer alan steroid tıbbi alanda kullanılan bir maddedir. İçeriğinde bulunan kortizolun metabolik işleyişin sağlanması, bağışıklık gibi önemli eksikliklerin tamamlanması için önemlidir.

Hastalıklar ve Steroid Tedavisi Sonuçları

Doktorlar tarafından özellikle deksametazon, metilprednizolon ve hidrokortizon gibi önemli bağışıklıkların düzene girmesi adına kullanılır. Steroidler, bağışıklığın düşmesi sebebi ile yaşanan ölümlere sebep olan Covid–19 için de son dönemlerde tıp alanında kullanılmaktadır. 1.700 hasta tarafından yapılan araştırmada steroid içeriğine sahip ilaçların olumlu analizi, DSÖ tarafından ölümlerin 1/3 oranında azalmasını kanıtlamış ve tavsiye edilen ilaçlar arasına girmiştir. Tıp dergisi tarafından belirtilen ve analizlerin sonuçlarına göre ölüm oranını azaltan steroid muhtevasına sahip ilaçların, birçok hastalık için de olumlu sonuçlar vermesi güveni arttırmaktadır.

Steroid Hangi İlaçlarda Bulunur?
Steroid Hangi İlaçlarda Bulunur?

Bağışıklık ve Steroid

Bağışıklığı güçlendirmek adına birçok hastalıkta kullanılarak, hastaların tedavi edildiği steroid içeriğine sahip ilaçların en önemli özelliği vücutta yer alan bakterilerin azalmasında büyük rol oynamasıdır. Vücutta bulunan enfeksiyon, bakteri ve mikroplar bağışıklığı düşürmektedir. Bu durumda pandemi hastalıklarında ölümlerle yol açmaktadır.

İlaçlar tıp alanında kullanılmakta ve her geçen gün tedavi amaçlı ilaçların içeriğine girmektedir. Sentetik olarak üretilmiş olan bu hormonun ilaçlara girmesi ile tedavi süreci kısalmıştır. Sağlığına kavuşan hastaların birçok sorununu, ilerlemeden çözüme kavuşturmuştur. Hastalıklara bağlı olarak artan şikâyetlerin ortadan kalkması için bağışıklığı güçlendirmekte ve iyileşme sürecine katkı sağlamaktadır.

Bir cevap yazın