Genel

Sporda Performans Arttırıcı İlaçlar

Performans Arttırıcı İlaçlar

Fit ve sağlıklı olma konusunda sporun inkar edemeyeceğimiz bir önemi vardır. Yaptığınız sporun türü fark etmeksizin yeterli fiziksel performans sahibi olmak gerekir. Fiziksel performansı yükseltme konusunda sağlıklı beslenme ve yeterince dinlenmenin yeri büyüktür. Buna ilaveten çeşitli performans arttırıcı ürünler bu konuda faydalı olabilir. Peki, sporda performans arttırıcı ilaçlar nelerdir?

Sporcuların kullanımına uygun, performans arttırmaya yönelik birçok ürün vardır. Bu ürünler farklı şekillerde egzersiz performansını arttırır. Örneğin, vitamin ve mineral destekleri vücuda ihtiyaç duyduğu mikrobesin öğelerini sağlar. Bu mikrobesin öğeleri metabolizmanın çalışması için gereklidir. Bu besin öğelerini vücuda sağlayarak bu ürünler vücudun işleyişini destekler. Bunun yanında BCAA gibi çeşitli amino asit destekleri de fiziksel performansı arttırır. 

Performans Arttırıcı İlaçlar

Vücuda spor sırasında ihtiyaç duyduğu amino asitleri sağlayarak performans artışı sağlar. Performans arttırıcı ilaçlar için ürün dediğimizde kreatin takviyelerini de unutmamalıyız. Egzersiz sırasında vücuda enerji sağlayan ATP maddesinin üretimini destekleyen kreatin fiziksel performansı destekler.

Ancak bu saydığımız ürünleri genellikle “ilaç” olarak kabul etmeyiz. Kreatin, vitamin destekleri gibi ürünler besin takviyeleridir. “İlaç” seviyesinde vücuda etki eden ürünler anabolik steroidler gibi doping ürünleridir. Vücuda güçlü etkileri ile kullanıcıların genetik limitlerin üzerine çıkmasını sağlarlar. Peki bu tarz ürünler nelerdir ve ne tür etkileri olabilir?

Spor Performansını Yükseltici Ne Tür İlaçlar Vardır?

Vücuda ilaç seviyesinde etki eden performans arttırıcı ürünler farklı çeşitlere ve etkilere sahiptirler. Güçlü etkileri nedeniyle doping olarak adlandırdığımız bu maddeleri inceleyelim.

  • Anabolik steroidler genellikle testosteron hormonunun türevleridir ve vücutta yüksek anabolik etkileri olur. Kas gelişimi ve yağ yakımını destekleyen türleri vardır. Bunun yanında bu ürünlerin anabolik etkileri egzersiz performansını da destekler.
  • Peptid ürünleri kısa amino asit zincirlerinden oluşurlar. Vücutta anabolik hormonların üretimine destek olmak gibi özellikleri vardır. Farklı şekilde işleyen peptid türleri bulunmaktadır. Vücudun büyüme hormonu gibi anabolik hormonları salgılamasını arttırırlar. Bu şekilde egzersiz performansına katkıda bulunurlar. Bio Peptide Cjc-1295 5mg 1 Flakon ürünü gibi örnekleri vardır.
  • Büyüme hormonu ürünleri sentetik büyüme hormonu içerirler. Temel olarak vücutta hücresel yenilenmeyi destekleyerek çalışırlar. Bunun yanında büyüme hormonu IGF-1 gibi anabolik hormonların üretimini tetikler. Bazı kullanıcılar büyüme hormonunu kas kazanımlarını veya yağ yakımını arttırmak için tercih eder. Büyüme hormonunun egzersiz performansını destekleyici etkileri vardır.
  • Uyarıcılar sinir sistemini uyararak egzersiz performansını desteklerler. Fiziksel performansta görece kısa süreli artışlar sağlarlar.
  • Beta-2 agonistleri astım hastalarının doktor önerisiyle kullandıkları ilaçlardır. Dayanıklılık gerektiren sporları yapan bazı atletler daha fazla oksijen ile performans arttırmak için kullanırlar.
  • Narkotik analjezikler ağrı kesmeye yararlar. Bazı sporcular sakatlanmalara rağmen spora devam etmek için bu ilaçları kullanır.

Tüm bu ürünlerin kullanımı çeşitli risklere sahiptir. Dolayısıyla performans arttırıcı “ilaçlar” kullanmaya karar vermeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Related Posts

Bir yanıt yazın