Genel

Performans Arttırıcı Ürünler Yasak Mıdır?

Performans Arttırıcı Ürünler

Estetik bir görünüme ve hacimli kaslara sahip olmak için yüksek spor performansı şarttır. Düşük bir fiziksel performans ile fitness hedeflerine ulaşmak neredeyse imkansız olabilir. Bu nedenle spor süreci boyunca pek çok faktöre dikkat etmek gerekir. Performans arttırıcı ürünler de bu yüzden önemli sayılmaktadır.

Sporcular yüksek bir egzersiz performansına sahip olmak için beslenme ve dinlenmeye dikkat ederler. Gerekli tüm besin öğelerinden yeterli miktarda aldıkları sağlıklı bir beslenme programını uygularlar. Ayrıca stres ve zararlı alışkanlıklardan uzak durarak fiziksel performansa katkı sağlamak mümkündür. Bunların yanında bazı amatör ve profesyonel sporcular performans arttırıcı ürünlere yönelirler.

“Performans arttırıcı ürünler” kavramı oldukça geniş bir anlama sahiptir. Kafein gibi maddeler de performans arttırmaya yarayabilir, büyüme hormonu gibi doping ürünleri de. Bundan dolayı öncelikle performans arttırıcı ürünlerin neler olduklarını anlamalıyız.

Performans Arttırıcı Ürünler Nelerdir ve Ne İşe Yararlar?

Spor için fiziksel performansı arttıran pek çok ürün vardır. Örneğin en basitinden kreatin takviyeleri kaslara enerji sağlayan ATP maddesinin üretimini arttırır. Bu şekilde kreatin monohidrat kullanımı egzersiz performansını destekler. Bunun yanında kafein, beta alanin gibi destekler yardımıyla da spor performansı arttırılabilir.

Vücut geliştirmecilerin yaygın şekilde kullandığı “pre workout” ürünleri egzersiz performansını desteklemeyi amaçlar. Ayrıca protein tozu destekleri de protein alımını arttırarak spor performansını dolaylı yoldan etkiler. Ancak bu tür ürünlerin kullanımı serbesttir ve sporcular yaygın şekilde bunları kullanırlar. Önerilen kullanım miktarı aşılmadığı sürece bu ürünlerin kullanımı genellikle problemlere sebep olmaz.

Kullanımında sakınca bulunan performans arttırıcı ürünler doping ürünleridir. Doping ürünlerinin neler olduğunu her yıl Dünya Anti-Doping Ajansı belirler. Genel olarak bahsetmek gerekirse bu ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Anabolik steroidler vücuttaki anabolik süreci arttırarak performans artışı sağlarlar. Dek Pharma Turinabol 100Tablet 10mg ürünü bu maddelere bir örnektir. Diğer doping ürünleri gibi anabolik steroid kullanımı da sorunlara yol açabilmektedir.
  • Peptid ürünleri büyüme hormonu gibi hormonlar ile fiziksel performansı arttırırlar.
  • Uyarıcılar vücutta uyarıcı etki yaratarak antrenman sırasında ekstra güç ve enerji sağlarlar.
  • Diğer doping türleri beta-2 agonistler, kannabinoidler, kormon ve metabolik modülatörler gibi ürünler ve daha fazlasından oluşmaktadır. Farklı şekillerde kullanıcılara avantaj sağlarlar.

Profesyonel Müsabakalarda Performans Ürünü Kullanmak Yasak Mı?

Spor müsabakalarında doping olarak tanımladığımız performans arttırıcı ürünler kullanmak yasaktır. Bunun temel sebebi bu ürünlerin kullanıcı için rakiplerine karşı haksız rekabet oluşturmasıdır. Bunun yanında doping maddeler sağlık konusunda sorunlar oluşturabilir. Aynı zamanda spor ruhuna da aykırı oldukları için yarışmacıların kullanması yasaktır.

Fakat kullanıcılar doping satın al işlemiyle kolay şekilde bu ürünlere ulaşabilmektedir. Doping kullanımı sağlık açısından riskli olduğu için kullanmaya karar vermeden önce doktorla görüşmek gereklidir.

Ancak kreatin, kafein gibi performans arttırıcı ürünleri kullanmak serbesttir. Bu maddeler doping olarak kabul edilmez çünkü etkileri doping ürünleri kadar güçlü değildir.

Related Posts

Bir yanıt yazın