Genel

Kreatin Steroid Midir?

Kreatin Steroid Midir?

Keratin kullanımı ile kaslar ve hücrelerin enerji ile dolması sağlanır. Organik asitler arasında yer alan keratin doğal olarak kırmızı et ya da balıktan karşılanabilir. Sentetik olarak kullanımı da aygındır. Kas kütlesinin artması adına daha çok yaşlılar ve spor yapan kişiler tarafından tercih edilir. Ağırlık kaldıran sporcuların özellikle kas gelişimine ihtiyacı vardır. Enerji kazanmak adına yapılan bazı egzersizlerde kas kütlesinin daha yüksek olması önemlidir. Peki, kreatin steroid midir? Keratin kasların daha fazla artması adına steroid ile aynı göreve sahip olsa da keratin ile aynı değildir.

Keratin Tıbbi Kullanımı

Keratin kullanımı bazı hastalıklarda da önemli ve etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Cilt yaşlanması, şizofreni, kalp yetmezliği, fibromiyalji, kas hastalıkları, sinir hastalıkları gibi birçok hastalık için önemli etkiye sahiptir. Parkinson hastalığı tedavisinde de steroid ilacı gibi tıp hastalıklarında kullanılır.

Keratin Doğal Mı Sentetik Mi?

Keratin her vücutta bulunan, sporcuların kas kütlesini artırmak adına takviye olarak kullandığı bir bileşiktir. Vücutta yeterli olmayışı sebebiyle besin takviyesi olarak alınması gerekir. Enerjinin oluşmasında oldukça etkilidir.

Keratin Özellikleri Nelerdir?

Et tüketimi, egzersiz ve takviye ile istenilen kas miktarını artırıcı etkiye sahiptir. Keratin vücutta %95 oranında fosfokeratin olarak kaslarda depolanırken, %5 oranında beyin, karaciğer, kalp ve böbrekte depolanır. Kas kütlesinin oluşumunda etkili olup, psödovitamin etkisi vardır. Yiyeceklerin fazla pişirilmesi sonucu yok olabilir. Bu nedenle az pişmiş olarak besinler tüketilmelidir.

Steroid ve Keratin Arasındaki Benzerlikler Nelerdir?

Steroid ve keratin arasında benzerlikler bulunmaktadır. Bu nedenle ikisinin aynı kavram olduğu zannedilir. Kullanım amacı nedeniyle ikisi de kas kütlesi bakımından olumlu destek sağlayan bileşiklerdir. İkisi de vücutta doğal olarak bulunur. Stegroid ve keratin sentetik olarak laboratuvar ortamında üretilebilir.

Aynı zamanda tıbbi hastalıklarda da yer alan bu iki ilaç kullanımı doktora bağlı da olabiliyor. Vücuda enerji kazandırması ve kasları güçlendirmesi amacıyla sporcular tarafından sıklıkla tercih edilen ürünler arasında yer alır. Steroid özellikli programlar dâhilinde kullanılır ve aynı zamanda yağ yakma etkisine sahiptir. Bu yönüyle keratinle benzerlik göstermeyebilir.

Related Posts

Bir yanıt yazın