Genel

Doping İlaçları Hakkında Bazı Bilgiler

Doping İlaçları

Sağlıklı bir yaşam ve fit bir vücut için sporun önemi oldukça yüksektir. Bu nedenle birçok insan spora ve vücut geliştirmeye yönelir. Ancak kimi zaman aldıkları sonuçlar bekledikleri gibi değildir yada yeterince hızlı gerçekleşmez. Bu nedenle bazı profesyonel veya amatör sporcular doping kullanımına yönelir. Doping ilaçları vücutta çok güçlü etkiler oluştururlar. Bu yüzden profesyonel yarışmalarda doping kullanmak yasaktır.

Doping ilacı konusunda doğru sandığımız pek çok yanlış vardır. Gelin birlikte doping ilaçları hakkında bazı bilgiler edinelim. Bu önemli bilgiler ışığında doping ilacı konusunu daha iyi anlamış olacaksınız.

1. Doping İlaçları Yalnızca Anabolik Steroidler Değildir

Doping ilaçlarından bahsettiğimiz zaman akla ilk olarak anabolik steroidler gelir. Ancak doping ilaçları yalnızca anabolik steroidlerden oluşmaz. Anabolik steroidlerle beraber peptid ürünler ve bazı uyarıcı ilaçlar da doping ilacı kategorisindedir. Örneğin Sopharma Efedrin Ampül 10 ml 50 mg gibi ürünleri de olimpiyatlarda doping kabul ederiz.

Bunun yanında diüretikler, kannaboidler ve narkotik analjezikler doping ilacı çeşitleridir. Bu ürünler farklı şekilde sporculara rakipleri karşısında avantaj sağlar.

2. Doping İlaçlarının Neler Olduğunu 3 Uluslararası Kuruluş Belirler

Zaman geçtikçe farklı türde doping ilaçları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hangi ürünleri doping kabul edeceğimizin sürekli güncellenmesi gerekir.

Her yıl Dünya Anti-Doping Ajansı belirli kriterlere göre bir liste oluşturur. Bu ajansın oluşturduğu listeyi Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Uluslararası Spor Federasyonları inceler. İncelemenin sonucunda bu üç kuruluş doping ilaçlarının ne olduğunu belirler.

3. Doping İlacı Performansı Yüksek Seviyelere Çıkarır

Doping ilaçlarının ne olduğunu belirlerken Dünya Anti-Doping Ajansı’nın önemsediği kriterlerden biri performans artışıdır. Bu ürünler spor performansı artışında büyük etkiler oluşturur. Bunun yanında kas gelişimi ve yağ yakımını etkileyen doping ilaçları da vardır.

Bu ürünlerin yasak olmasının en büyük sebeplerinden biri performansı genetik limitlerin ötesinde yükseltebilmeleridir.

4. Doping İlaçları Sağlık Açısından Sakıncalı Olabilir

Performans artışı ve haksız rekabetin yanında bu ilaçların yasak olmasının diğer sebebi sağlıktır. Doping ilaçları ciddi yan etkilere sebep olabilir ve kullanımı büyük riskler taşır.

Bu yüzden doping ilacı kullanmaya karar vermeden önce doktorla bu konuyu görüşmek gerekir. Bunun yanında konu hakkında bilgili ve deneyimli kişilerden yardım almak lazım olacaktır.

5. Doping İlaçlarına Çok Kolay Şekilde Ulaşabilirsiniz

Vücutta çok güçlü etkiler yaratabilen bu ürünlere rahatlıkla erişebilirsiniz. Sitemiz üzerinden doping satın al işlemini gerçekleştirip bu ürünlere sahip olabilirsiniz. Anabolik steroidlerden peptid ürünlerine sitemizde birçok seçenek vardır.

Ancak bu ürünleri kullanmadan önce konu hakkında yeterince bilginiz olduğundan emin olun. Doping kullanmaya vücudunuzun uygun olduğundan emin olmak için hekiminizle konu hakkında görüşün. Aynı zamanda olimpik müsabakalar ve birçok yarışmada doping kullanmanın yasak olduğunu unutmayın.

Related Posts

Bir yanıt yazın